La-Z-Boy | Live Life Comfortably

Tarihçe : 1920

1920'ler BULUŞLAR
İlk La-Z-Boy Koltuk: katlanabilen, ahşap veranda sandalyesi

La-Z-Boy Tarihi - 1920

MONROE, MICHIGAN. TİPİK BİR AMERİKAN KASABASI
Monroe, Michigan. Tipik bir Amerikan kasabası. Burada rüyalar gerçek oluyor. En azından, 1920'lerde işlerinden ayrılan ve bir Amerikan Rüyasının peşinden giden iki genç kuzen için gerçeğe dönüştü. Bu kişiler: Edward M. Knabusch ve Edwin J. Shoemaker'di.

Gündüzleri, Edward, Weis İmalat Şirketi için ahşap masalar yapıyordu. Geceleri, ailesi ve arkadaşları için, aynalar, dolaplar ve değişik mobilyalar yapıyordu.

Edwin çiftçilikle uğraşıyordu. Bu, kuzeni Edward'da - şerit testere, planya ve freze makinesi gibi - aletleri keşfedene kadardı. Tüm mısır ve soya fasulyelerinin arasından, burada onu büyüleyen bir dünya vardı. Gerçek şu ki, Edwin, çiftçilikten kurtulmak için mobilya işine girdi.

24 MART 1927'DE İNSANLAR ONLAR HAKKINDA KONUŞMAKTAN KENDİLERİNİ ALAMADILAR
''İki Ed'' güvenli işlerini bırakıp, güçlerini birleştirip kendi mobilya işlerine yatırım yaptı. Marangozluktan pazarlamacılığa. Çiftçilikten mühendisliğe. Hiç kimse, başarabileceklerine inanmadı. Ancak Monroe sakinleri, daha sonra, Edward'ın mükemmel bir ''reklam adamı'' ve Edwin'in de bir mekanik dahi olduğunu keşfetti.

Çoğu kişi, La-Z-Boy'u mobilya sektöründeki en çok bilinen ve en saygı duyulan isimlerden biri olarak tanır. Çok azı başlangıcı hatırlar - Edward ve Edwin, Edward'ın babasının garajında oyuncak mobilya ve dolap yaparken. O zamanlar, şirketin adı Kna-Shoe İmalat Şirketiydi. Görünüşe göre açık sözlü bir isim.

Ancak daha sonra, Edward bir siparişinin kargosunu teslim almak için uzak bir yere gidip, şirketin adı ''New Shoe Company'' olarak yanlış etiketlendiği için terminal görevlisinin sevkiyatı vermeyi reddetmesiyle eli boş döndüğünde bu konuyu tekrar düşündüler. Bugüne kadar, kaç tane ayakkabı tabanı ve deri yüzlüklerinin ilk yapılan koltuklara doldurulduğuna ilişkin şakalar yapıldı."

 

EDWARD EVE DÖNDÜĞÜNDE,
siparişine bir baş ağrısı da eşlik ediyordu. Ortaklar ismi, Monroe'nun "Floral City" olan takma adına istinaden Floral City Furniture olarak değiştirdi.

20'lerin sonunda, ülke Sardi'nin yerinde yemek yiyor ve ''The Varsity Drag"" şarkısı eşiliğinde dans ediyordu. Tüm ulus dans ederken, Floral City Furniture'un kurucuları, günde on altı saat çalıştı ve büyüdü. On yıl sonra artık Ed'in babasının garajı yeterince büyük değildi.

Maalesef, mali güçleri de. Gelen tüm ekstra gelir, şirkete geri gidiyordu ve sahiplerine haftada 5$ kalıyordu. Yerel bankalar, gülümseyerek kredi vermeyi reddetti. Ama arkadaşları ve akrabaları değil. Hepsi, yardım etmeye hazırdı. Mesela, Edwin'in babası - ki bu arada Edwin'in çiftçilik hayatını bırakıp gitmesinden memnun değildi - oğlunun işletmedeki hissesi için nakit toplamak adına çiftliğini ipotek ettirdi. Kesinlikle iyi bir yatırım. Böyle elde edilen bir sermayeyle, Edward ve Edwin, - tuğla tuğla - yeni bir tesis inşa etti. Görülmeye değer bir durumdu. İki adam, bilinmeyen bir yerin ortasında -Monroe'nun bir mil kuzeyinde- bir mısır tarlasında, bir mobilya fabrikası inşa ediyor.

 

GÖRÜNÜŞE GÖRE, KASABA ONLARA TEREDDÜTLE YAKLAŞMAKLA HATA ETMİŞTİ.
Bir yıl içinde, Michigan'da en çok kullanılan güzergah - US 24 - tesisin önünden geçiyordu. Bir adet on beygir gücündeki elektrik motoru tüm binayı çalıştırıyordu.

Günümüzde, boya katmanlarının altına gömülen, orijinal bina hala Telegraph Road'daki La-Z-Boy dünya merkezinin bir parçasıdır. O, on beygir gücündeki aynı elektrik motoru ise hala burada bir asansörü çalıştırıyor.

Floral City Furniture, orijinal mobilyalar üretmeye başladı. Bir parça, ''Gossiper'', insanların oturup, telefon açıp, eşyaları saklamasını sağladı. Hiç şüphesiz, bu tasarım 1928 yılının ilkbaharında oldukça kullanıldı.

''Dedikodusu'' yapılacak çok şey vardı. Dr. Fleming penisilini keşfetti, Mickey Mouse ilk sesli çizgi film "Steamboat Willie"'de yer aldı ve Lawrence Welk, "Şampanya Köpüğü" müzik grubu ile Amerika'yı büyüledi.